Wszyscy doskonale znamy popularny celofan. Pakowanie prezentów przed Bożym Narodzeniem czy podarków na Święto Zakochanych dla ukochanej nie odbyłoby się bez efektownych celofanowych woreczków i arkuszy. Skąd wziął się celofan i do czego  dziś służy? Zapraszamy do dalszej lektury!

Co to jest celofan i kto go wynalazł?

Celofan (pol. tomofan) to przezroczysty lub koloryzowany materiał polipropylenowy służący do wyrobu m. in. folii do pakowania prezentów. Odkrywcą polipropylenu (PP) był włoski chemik, Giulio Natta, który prowadził zaawansowane prace badawcze nad związkami chemicznymi już w latach 30-tych dwudziestego wieku. Natta był jednym z twórców syntetycznego kauczuku, a w 1963 r otrzymał wraz z innym znanym chemikiem, Karlem Zieglerem Nagrodę Nobla z dziedziny chemii. Natta wykorzystał wynaleziony przez Zieglera katalizator do polimeryzacji propylenu.

Celofan dziś

Celofan wytwarzany jest folii polipropylenowej. Woreczki czy arkusze celofanu charakteryzuje błyszczący, elegancki wygląd i typowy dla tego materiału szelest przy dotykaniu. Trudno sobie dziś wyobrazić jakąkolwiek okazję świąteczną bez opakowań z celofanu.

Prezenty, prezenty…

Pudełka, torebki, woreczki z folii polipropylenowej przewiązane wstążką stanowią podstawę branży związanej z podarkami, kosmetykami, zabawkami czy słodyczami. Opakowanie z folii jednowarstwowej podnosi rangę prezentu, dodaje mu uroku i tajemniczości i stanowi jeden z niewypowiedzianych rytuałów związanych z podarkami. Nic bowiem nie podnosi napięcia i nie buduje atmosfery ekscytacji i pragnienia, jak pięknie i starannie opakowany prezent!

Opakowania mogą prezentować się efektownie już schodząc z taśmy produkcyjnej, prezenty mogą być pakowane przez przeszkolone do tej czynności osoby w sklepach lub sami możemy zająć się sztuką zapakowania podarku w domu. Producenci folii jednowarstwowej – polipropylenowej przedstawiają naprawdę szeroką gamę produktów do samodzielnego pakowania. W sprzedaży są gotowe woreczki z folii jednowarstwowej, różnokolorowe arkusze lub rękawy. Estetyczne opakowanie na bukiet kwiatów. Branża kwiaciarska w dużej mierze wykorzystuje właśnie opakowania jednowarstwowe – polipropylenowe. Trudno sobie wyobrazić, by bukiet kwiatów nie był zapakowany w elegancką folię celofanową.

Słodycze

Również branża cukiernicza i przemysł zajmujący się produkcją np. cukierków chętnie sięga po opakowania i woreczki z folii propylenowej. Zwłaszcza w przypadku słodyczy na specjalne okazje, np. bombonierki, gustowne pralinki w ozdobnych pudełeczkach czy wyrafinowane czekoladki. To już nie tylko drobna, słodka pokusa, lecz od razu gotowy prezent! Błyszczące i elegancke opakowanie celofanowe podnosi estetykę produktu i dodaje mu rangi.

Doskonale zdaje sobie sprawę z tego faktu branża zajmująca się organizacją imprez, eventów, wesel, świąt (Boże Narodzenie, Dzień Dziecka, Święto Zakochanych) i innych zebrań, gdzie uczestnicy obdarowują się wzajemnie podarkami czy innymi drobiazgami reklamowymi. Jeżeli chcesz podnieść wartość prezentu, zapakuj go w elegancki, szeleszczący woreczek z folii polipropylenowej.

Możliwe zastosowania opakowań z folii jednowarstwowej – polipropylenowej

Folia polipropylenowa jest wykorzystywana do produkcji popularnych płaskich woreczków zamykanych poprzez tasiemkę z klejem lub zapięciem strunowym. Woreczki z wielokrotnym zapięciem stosuje się praktycznie w każdej branży przemysłowej, jak i w domu każdego z nas. W opakowania z folii polipropylenowej z zamknięciem na klej lub strunę można zapakować drobne przedmioty, takie jak: biżuterię, baterie, dokumenty, koraliki, guziki, śrubki, długopisy, książki, gazety, ale również tak duże jak opony samochodowe czy ubrania z pralni. Lista możliwych zastosowań praktycznie nie ma końca.

Zalety folii jednowarstwowej – polipropylenowej

  • lekkość
  • wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne
  • barierowość dla wody i tłuszczy
  • niska przepuszczalność zapachów
  • bezpieczna dla ludzi
  • efektowna
  • możliwa do barwienia
  • wytrzymałość na temperatury
  • nie zmienia swego kształtu pod wpływem ciepła i zimna.