W najnowszym numerze 9-10/2020 magazynu SWEETS PROCESSING znajduje się artykuł pod tytułem: „Polska firma Yanko oferuje papier ekologiczny ze zoptymalizowanymi właściwościami barierowymi”  zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Yanko Sp. z o.o. to firma założona w 1990r i od niemal 30 lat jest producentem giętkich opakowań z folii i papieru. Początki działalności to kontakty na rynku węgierskim i handel opakowaniami. Rok 1992 to rozpoczęcie własnej produkcji i zakup pierwszych zgrzewarek. W szerokiej ofercie posiada opakowania od najprostszych typu taśmy z nadrukami, woreczki płaskie czy typu euro do opakowań zaawansowanych technologicznie i wysokobarierowych np. worki doypack. Produkcja skierowana jest do branży spożywczej i przemysłowej. Firma posiada certyfikaty ISO 9001:2015, BRC Packaging. Yanko rocznie przerabia 1500 ton folii i zgrzewa ok 140 mln różnego rodzaju woreczków foliowych.

Rozwijając innowacyjność i wpisując się w trend opakowań „ECO” firma wprowadza na rynek papier powleczony specjalną substancją , zastępującą folię PE. Produkt ten zastępuje wytwarzany dotychczas przez firmę  papier kaszerowany folią HDPE dedykowany do pakowania produktów świeżych  ( np. wędlin, serów, itp. ), konfekcjonowanych bezpośrednio na stoiskach sklepów spożywczych.

Powłoka ta oprócz znanych cech ochronnych  folii HDPE jak odporność na produkty mokre i tłuste, posiada dodatkowo barierę dla migracji szkodliwych substancji z pokrytego nią papieru do zapakowanego produktu spożywczego. Chodzi tutaj głownie o barierę dla migracji niepożądanych  substancji jak oleje mineralne , benzofenon, bisfenole i inne. Główna składowa powłoki powstaje w wyniku biokonwersji skrobi a proces wykonywany jest na hali produkcyjnej Yanko. Taka kompozycja  umożliwia wykorzystanie niektórych rodzajów  papieru z recyklingu do pakowania produktów spożywczych.

Formuła zastosowana na papierze lepszej jakości  uzupełniona o właściwości  zgrzewalności , umożliwia zastosowanie powleczonego papieru do pakowania różnych produktów (np. warzywa i owoce o krótkim terminie przechowywania, cukierki,  torebki śniadaniowe, sztućce jednorazowe) na automatach  pakujących dedykowanych dotychczas wyłącznie dla folii z tworzyw sztucznych.

Yanko sp. z o.o. może dostarczyć papier powleczony, zadrukowany techniką fleksograficzną w postaci rolek, arkuszy bądź też gotowych torebek. Dotychczasowe badania potwierdziły skuteczność opakowania zarówno pod względem bariery na migrację jak i przydatności  do recyklingu. W gospodarowaniu odpadem produkt ten traktuje się tak samo jak papier. Badania poświadczone są odpowiednim certyfikatem. Trwają także próby nad wykorzystaniem powłoki do produkcji kartonów z tektury falistej , które pokryte od wewnątrz umożliwiają bezpośredni kontakt z produktem spożywczym.