Woreczki płaskie z fałdą denną są niezastąpionym opakowaniem dla całego szeregu produktów spożywczych. Jakie zalety i zastosowanie ma ten rodzaj opakowania? Jakie są rodzaje zamknięcia woreczka z folią denną? Zapraszamy do dalszej części artykułu!

Woreczki płaskie w rozszerzonym dnem, umożliwiającym postawienie produktu w pozycji pionowej są ciekawym i wszechstronnym rozwiązaniem pakowania produktów spożywczych. Pozwalają bowiem klientom cieszyć się z wygodnej, elastycznej konstrukcji woreczka i jednocześnie nie wymagają, jak w przypadku klasycznych, miękkich torebek foliowych, przesypywania zawartości w docelowe opakowanie w domu klienta. Wystarczy bowiem zamknięcie wielokrotnego użytku (klips, zapięcie strunowe lub tasiemka samoprzylepna) i można woreczek z fałdem dennym postawić od razu w szafce kuchennej.

Kto wymyślił funkcjonalne opakowanie doypack?

Ani słowo „doypack”, ani oryginalna forma woreczka nie były znane do 1963 roku, kiedy CEO francuskiej fabryki Thimonnier, Louis Doyen wymyślił nowy typ opakowania: stojący woreczek. Powszechnie używana nazwa pochodzi od połączenia dwóch słów: doy – od nazwiska wynalazcy Doyen i pack – od packaging.

Innym synonimem doypacka używanym w segmencie opakowaniowym jest pouch. Pouch zyskał przychylność klientów, gdyż łatwo można było postawić go na półce, zużyć część zawartości, a resztę odstawić na później. Poza tym wersje z okienkami umożliwiały szybkie rozpoznanie produktu z wewnątrz. Producenci opakowań podążyli za preferencjami konsumentów doceniając lepszą, bo pionową ekspozycję na regałach sklepowych oraz dużą powierzchnię woreczka, którą można było przeznaczyć na reklamę.

Z czasem doypack zyskał dodatkowe funkcje: eurozawieszkę umożliwiającą powieszenie torebki na regale, ułatwiające otwieranie woreczka nacięcia easy open, strunę lub tasiemkę samoprzylepną. Woreczki typu doypack występują w różnych rozmiarach, od malutkich, na przyprawy, aż po duże pojemności np. na proszki, kapsułki do prania, karmy dla zwierząt. W doypacki można z powodzeniem zapakować produkty o różnorodnej konsystencji: aromatyczną kawę, płynne mydło oraz orzechy.

Rodzaje materiałów do produkcji woreczków z płaskim dnem

Pouche mogą występować w spersonalizowanej formie, na którą ważny wpływ ma materiał użyty do produkcji. Woreczki doypack mogą występować w postaci:

 • transparentnej PET/PE
 • aluminiowej PET/AL/PE
 • metalizowanej PETmet/PE
 • papierowo-foliowej PAP/PE
 • wielowarstwowej, będącej kombinacją powyższych

Zastosowanie woreczków z płaskim dnem

Po doypacki sięgają producenci z każdej branży. Wygodna forma stojąca, możliwość wielokrotnego otwierania i zamykania, szerokie boki umożliwiające umieszczenie atrakcyjnej reklamy produktu docenili konsumenci, co natychmiast przełożyło się na wolumen produkcji tego typu opakowań.

W pouche można pakować produkty sypkie, takie jak kawa, herbata, przyprawy, ziarna; drobne orzechy, zioła, suszone owoce, przekąski i słodycze, karmę dla zwierząt. W woreczkach laminowanych, z dodatkiem aluminium sprzedaje się musy owocowe, ketchupy, dressingi, soki, koktajle, płyny do kąpieli, do mycia naczyń, mydła w płynie, tytoń i wiele, wiele innych produktów.

Rodzaje zamknięcia woreczków z folią denną

Oprócz pionowej pozycji woreczka, co pomaga w atrakcyjnej ekspozycji na półce sklepowej, dodatkową zaletą jest wielokrotne zamknięcie. Doypacki można wyposażyć w zamknięcie typu:

 • klips
 • strunowe/zipper
 • tasiemka samoprzylepna
 • korek
 • wentyl
 • euro otwór
 • rączka
worek doypackworek doypack