Chodząc po sklepie z całą pewnością nie raz natknęliście się na opakowania wiszące na drążkach, tak by widać było przednią część towaru z etykietą. Nie każdy wie, że wiszące opakowania w przezroczystej folii to oddzielna grupa opakowań nazywanych w nomenklaturze branżowej woreczkami typu EURO. Jak odbywa się produkcja woreczków typu EURO? Tasiemka samoprzylepna, zgrzewanie – jakie są rodzaje zamknięcia? Zapraszamy do lektury!

Wiszące foliowe woreczki z flamastrami, cukierkami czy maszynkami do golenia są powszechnie spotykane w sklepach i supermarketach. Umiejscowione na wysokości oczu klienta przyciągają wzrok bogactwem barw, reklam i kształtów. Łatwo je zauważyć i nietrudno po nie sięgnąć. Co można zapakować w woreczki EURO? Z czego są wykonane?

Spis treści:

  • Produkcja woreczków EURO – rodzaje materiałów
  • Zalety woreczków typu EURO
  • Rodzaje zamknięcia woreczków EURO
  • Zastosowanie woreczków typu EURO

Z jakich materiałów produkuje się woreczki typu EURO?

Najczęściej używanym materiałem do produkcji woreczków euro jest folia BOPP (polipropylenowa) orientowana dwuosiowo oraz folia polipropylenowa CPP nieorientowana.

Proces produkcji folii BOPP

Proces produkcji folii BOPP dwuosiowo orientowanej polega na rozciąganiu jej w podwyższonej temperaturze. Wytłacza się płynną masę substancji przez szczelinę na obracający się walec, a następnie dokonuje natychmiastowego schłodzenia bez rozciągania. Folia orientowana obkurcza się w kierunku orientacji, co jest niezwykle przydatne przy pakowaniu produktów. Osiągana jest w ten sposób wysoka elastyczność i klarowność folii.

Rodzaje folii BOPP

  • Przeźroczysta – transparentna i błyszcząca
  • Metalizowana – o wysokiej barierowości na światło, parę wodną i zapachy
  • Biała – zapewnia barierę na światło
  • Perlisto-biała – zapewnia wysoką wydajność pakowania i jest nieprzezroczysta

W woreczki euro z folii BOPP można zapakować m.in. artykuły kreślarskie, piśmiennicze, dekoracyjne, naczynia i sztućce jednorazowe.

Proces produkcji folii CPP

Folia CPP jest folią nieorientowaną. Otrzymuje się ją w wyniku ekstruzji. Folia CPP jest przezroczysta, o wysokim połysku, wykazuje barierowość dla parę wodną. Wydajna w pakowaniu z powodu niskiego ciężaru. Daje się łatwo perforować. W woreczki typu euro z folii CPP pakuje się m. in.: artykuły metalowe (gwoździe, wkręty, śrubki, drobne elementy plastikowe- akcesoria meblowe, wykończeniowe, akcesoria wędkarskie, haczyki, główki igłowe. Najczęściej używanym materiałem do produkcji woreczków foliowych typu EURO jest folia polietylenowa.

Folia polietylenowa występuje w dwóch wariantach:

  • Wersja miękka LDPE
  • Wersja twarda HDPE

Folia polietylenowa miękka LDPE low density PE jest materiałem o lekko matowym, mlecznym. Ponadto folia miękka jest materiałem elastycznym, miękkim, względnie delikatnym i używanym głównie do produkcji opakowań pod przedmioty. Folia LDPE jest dedykowana do pakowania elementów ciężkich i dużych, o skomplikowanych i problematycznych, niestandardowych kształtach.np. rurki, kształtki PCV, proszki do prania, karmy dla psów czy nawet ziemię ogrodniczą i  pelety wędkarskie. Wprawdzie nie przepuszcza pary wodnej, lecz nie jest odporna na przenikanie zapachów.

Folia polietylenowa twarda high density PE jest materiałem sztywniejszym, twardszym i lepiej sprawdza się do pakowania cięższych produktów. Cechuje się mniejszą przezroczystością, lecz ma większą zdolność do blokowania gazów. Folię HDPE rzadziej stosuje się w produkcji spożywczej, ze względu na brak przezroczystości, lecz sprawdza się w branżach przemysłowych.

Zalety woreczków typu EURO

Woreczki wykonane z miękkiej folii polietylenowej pozwalają klientowi bez problemu obejrzeć produkt bez konieczności otwierania opakowania. To z całą pewnością ogromna zaleta miękkiej folii, z której jest wykonany woreczek. Jest też jego największą słabością. Miękki, elastyczny woreczek trudno postawić na półce w pozycji pionowej, najlepszej do prezentacji produktów na regale. Rozwiązaniem są opakowania typu doypack i pouch (opakowania z fałdem w dnie opakowania) i opakowania foliowe  z płaskim dnem (saszetki).

Poprzez wykonanie grubego zgrzewu w górnej części woreczka i dzięki utworzeniu otworu na drążek, woreczek można wraz z zawartością powiesić w przestrzeni między regałami. Dzięki temu woreczki z zawieszką nie dość, że są widoczne, bo wiszą w pozycji wertykalnej, to zyskuje się dodatkowe miejsce na ekspozycję towaru: przestrzeń między regałami. Klienci doceniają wiszące woreczki z zawieszką EURO. Towar łatwo obejrzeć i zdjąć z haczyka czy drążka.

Rodzaje zamknięcia woreczków EURO

Woreczki typu EURO mogą być wyposażone w zamknięcie trwałe lub z możliwością wielokrotnego otwarcia i zamknięcia. Woreczki euro mogą być otwierane i zamykane albo od góry albo od dołu. Woreczki zamykane na stałe zgrzewa się na ciepło za pomocą zgrzewarek. Tasiemka samoprzylepna, suwaki, struny to rozwiązania pozwalające konsumentowi wielokrotne zamykanie i otwieranie opakowania. Produkcją woreczków typu EURO zajmują się z powodzeniem polscy przedsiębiorcy z branży opakowaniowej.