HISTORIA
Stosowanie odczynników chemicznych
Dziedziny takie jak przemysł, żywność, transport, elektryczność, medycyna, farmaceutyka. Prawie wszystkie z wyżej wymienionych dziedzin w taki czy inny sposób wykorzystują różne substancje chemiczne. Ale w jakim celu? Jaki wpływ mają chemikalia na rozwój tych ważnych sektorów gospodarki? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące stosowania odczynników.
Istniejący system klasyfikacji
Chemia i produkty chemiczne stały się nieodzowną częścią współczesnego życia. Niemal w każdej gałęzi gospodarki można znaleźć produkty, które są przygotowywane chemicznie. Jednak większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z istnienia kilku ważnych gałęzi chemii. Szczególne miejsce zajmuje chemia analityczna, która zajmuje się badaniem składu różnych substancji, które są aktywnie wykorzystywane w życiu człowieka. Na przykład, perhydrol jest stosowany w chemii analitycznej, jako środek spieniający w produkcji materiałów porowatych oraz w produkcji środków dezynfekujących i wybielających. Można go nabyć w perhydrol sklep AFD-market.
Obecnie asystenci laboratoryjni w różnych badaniach posługują się następującą klasyfikacją odczynników chemicznych:
- Odczynniki o charakterze technicznym. Tego typu rozwiązania zawierają tylko 70% głównej substancji w masie gotowego produktu. Odczynniki techniczne są specjalnie oznakowane jasnobrązowym paskiem na opakowaniu.
- Czyste odczynniki. Nazwa substancji mówi sama za siebie. Zawierają one prawie 98 % głównego składnika. Temperatura topnienia zwykle różni się od literaturowej o 1-20C. Są one oznaczone na opakowaniu zielonym paskiem.
- Odczynniki używane w analizach są czystymi substancjami, które zawierają więcej niż 99% czystego składnika bazowego. Liczba pojedynczych zanieczyszczeń jest minimalna. Są one oznaczone niebieskim paskiem na opakowaniu.
- Odczynniki, których czystość sięga prawie 100%. Są one klasyfikowane jako odczynniki najwyższej klasy. Oznakowanie na opakowaniu jest w postaci żółtego paska.
Gdzie i w jakim celu są one wykorzystywane?
Na pewno w szkole na lekcjach chemii nauczyciel miał przed sobą ciekawe doświadczenia chemiczne, pokazujące działanie kwasów i zasad. Odczynniki chemiczne są więc przede wszystkim wykorzystywane do różnych eksperymentów laboratoryjnych. Nie ograniczaj się jednak do zajęć z chemii w szkole lub na uniwersytecie. Badania laboratoryjne prowadzone są w instytutach badawczych, dużych zakładach przemysłowych i produkcyjnych, ośrodkach medycznych, zakładach farmakologicznych i fabrykach. Prawie żadna branża nie może się obejść bez elementarnych badań chemicznych produktów pod względem jakości, bezpieczeństwa, zgodności z składem technicznym.
Substancje są aktywnie wykorzystywane w produkcji papieru i celulozy, jak również w przemyśle lekkim, wojskowym, a nawet spożywczym. Odczynniki chemiczne są szczególnie pożądane podczas badań kryminalistycznych.
W ten sposób odczynniki chemiczne produkowane przez różnych producentów stały się częścią codziennego życia współczesnego człowieka, zajmując w nim jedno z najważniejszych miejsc.
1990 – rozpoczęcie działalności handlowej ,pierwsze kontakty biznesowe na rynkach węgierskich – współpraca z firmami TVK, BABOLNA, KIS, BARSADI
1992 – rozpoczęcie produkcji opakowań, zakup pierwszych zgrzewarek
1995 – wyprodukowanie pierwszego zadrukowanego woreczka, rozpoczęcie produkcji opakowań papierowych
2000 – zakup pierwszego urządzenia do obróbki matryc fotopolimerowych – Flekso B2 – PET
2003 – otrzymanie złotego medalu Międzynarodowych Targów Poznańskich za woreczki typu EURO. Wdrożenie systemu zarządzania Jakością ISO 90001-2001 który działa do dzisiejszego w naszym zakładzie
2006 – zakup pierwszej nowoczesnej 6 kolorowej drukarki fleksograficznej oraz laminarki bezrozpuszczalnikowej produkcji Varga
2009 – 2012 – zakup działki pod nowa lokalizacje zakładu oraz budowa zakładu produkcyjnego.
2012 – rozpoczęcie produkcji w nowym zakładzie Yanko w Rogoźnicy na terenie Podkarpackiego Parku Naukowo Technologicznego Aeropolis
2013 – 2017 – zakup nowoczesnej maszyny do druku fleksograficznego, laminacji i konfekcjonowania wyrobów foliowych (worków typu DOYPACK, worków typu YANKOPACK BMS) oraz papierowych. Rozbudowa istniejącej hali produkcyjnej opakowań o powierzchni ponad 1000 m 2.
2018 – 2019 – zakup drugiej nowoczesnej maszyny do druku fleksograficznego oraz maszyny do konfekcjonowania worków typu DOYPACK. Rozpoczęcie prac nad wyprodukowaniem nowoczesnej powłoki biodegradowalnej i w 100% podlegającej recyklingu do powlekania papieru. Wdrożenie sytemu WMS (system zarządzania magazynem) oraz certyfikatu BRC IoP dla producentów opakowań.