Jednym z najpopularniejszych systemów pakowania produktów jest uniwersalna metoda typu flow-pack. Czemu uniwersalna? Ponieważ może być wykorzystywana do zapakowania zarówno farmaceutyków, kosmetyków, jak i zapachów do aut i żywności. Co to jest flow-pack i jakie są jego zalety? Kiedy korzystamy z woreczków flow-pack? W dalszej części artykułu znajdziecie Państwo odpowiedzi na powyższe pytania. Zapraszamy!
Zalety systemu flow-pack
Metoda pakowania flow-pack jest prosta, szybka, uniwersalna i ekonomiczna. Materiałem do pakowania jest folia głównie BOPP oraz laminaty z folii BOPP w różnych wariantach: transparent, metaliza, biała, perła. Maszyna pracująca w systemie flow-pack może pakować zarówno duże partie produktów jednocześnie, jak i pojedyncze sztuki. Możliwość pakowania pojedynczych sztuk jest cenna, gdyż często producenci potrzebują wyłącznie kilku sztuk towaru, by móc zaprezentować produkt nowemu odbiorcy, bez konieczności uruchamiania złożonej, kosztownej produkcji.
System flow-pack jest wykorzystywany w przemyśle samochodowym, farmaceutycznym, kosmetycznym i spożywczym. Produkty umieszczane są w poręcznych woreczkach, dostosowanych do kształtu i ciężaru. Zamknięcie woreczków flow-pack to hermetyczny zgrzew na końcach.
Metoda flow-pack zapewnia opakowanie szczelne, trwałe, estetyczne i bezpieczne. Opakowanie flow-pack nie przepuszcza powietrza, zabezpiecza zawartość w czasie transportu, ochrania przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, przed zabrudzeniem i skażeniem. System flow-pack jest wszechstronny, gdyż można zapakować przedmioty o różnych kształtach i wielkościach. Najlepiej sprawdza się jednak przy produktach o równych, symetrycznych kształtach.
Maszyny do pakowania w systemie flow-pack
Maszyna pracująca w systemie flow-pack jest całkowicie zautomatyzowana. Dzięki temu koszty obsługi są niskie, a praca z maszyną przebiega intuicyjnie i nie przysparza problemów technicznych.
Większość maszyn do pakowania w systemie flow-pack jest wyposażona w drukarki, które pozwalają na umieszczenie na opakowaniu wymaganych przez przepisy prawa informacji handlowych, data przydatności do spożycia, data produkcji, numer partii. Na opakowaniu flow-pack można wydrukować zarówno informacje dotyczące składu produktu, kaloryczności, zawartości alergenów, lecz też mogą służyć jako miejsce na reklamę i treści marketingowe.
Jak działają maszyny do pakowania w technologii flow-pack?
Pakowarki flow-pack mogą pracować w technologii pakowania poziomego lub pionowego. Pakowanie poziome polega na umieszczaniu produktu w specjalnie wymodelowanym rękawie, który następnie zgrzewa się na końcach i odcina. Pakowanie pionowe wymaga zastosowania podajnika, który pomaga umieścić produkty świeże i pokrojone w wymaganym miejscu. Niezależnie od ustawienia orientacji, proces jest szybki, sprawny i ekonomiczny.
Kiedy korzystamy z woreczków flow-pack?
W woreczki flow-pack można zapakować głównie produkty o regularnych kształtach. Opakowania flow-pack sprawdzają się przy pakowaniu np. zapachów do samochodów, mydła, bagietek, cukierków, makaronów, kasz, batoników, kosmetyków, zabawek, biżuterii i w branżach przemysłowych.