Jedzenie się psuje – wszyscy doskonale to wiemy. Jednym z głównych „winowajców” psucia się żywności jest powietrze, które nas otacza. Wytworzenie w opakowaniu próżni poprzez pozbycie się powietrza, skutecznie przedłuża żywotność jedzenia. Kto pierwszy wpadł na pomysł, by zapakować żywność próżniowo? Ile wytrzyma żywność pakowana próżniowo? Co można zapakować w worki próżniowe?

Zapraszamy do dalszej części artykułu!

Pakowanie próżniowe – wiedza sprzed 2,5 tysiąca lat

Ścisły związek pomiędzy psuciem się pożywienia a powietrzem, odkryli już nasi przodkowie. Podczas prac archeologicznych we francuskiej miejscowości Corent znaleziono starożytne spichlerze na zboże.

Badania wskazują, iż już około 500 do 50 lat przed naszą erą, Galowie przechowywali zboże w warunkach wytworzonej przez siebie próżni. Musieli sobie zdawać sprawę z wpływu powietrza na procesy gnilne żywności i potrafili wyciągnąć odpowiednie wnioski. Co ważne, zdołali bez komputerów i mikroskopów opracować metodę przechowywania zboża w próżni.

Starożytni Galowie pozbywali się za pomocą ognia bakterii i drobnoustrojów z powietrza, a następnie usypywali zboże kolejnymi warstwami. Najniżej leżące ziarna były przez lata w idealnym stanie, zdatne do przetworzenia.

Co wiemy dziś o procesie psucia jedzenia?

Współczesna wiedza pozwala na dokładne zapoznanie się z procesami zmian chemicznych zachodzącymi w pożywieniu poddanemu działaniu powietrza. Odpowiedzialne za gnicie są enzymy i drobnoustroje bytujące wokół nas. Temperatura, wilgoć i składniki odżywcze z jedzenia tworzą idealne warunki rozwoju dla  przeróżnych szczepów bakterii. Namnażanie się drobnoustrojów i wytwarzanie przez nie metabolitów może spowodować przykre dla zdrowia człowieka efekty.

Psuciu jedzenia może zapobiec pakowanie próżniowe.

Metoda ewakuacji powietrza z opakowania i wytworzenia próżni, pozwala skutecznie zahamować procesy namnażania i rozwoju bakterii oraz znacznie przedłużyć termin przydatności do spożycia produktu spożywczego. Bakterie zostają bowiem usunięte wraz z powietrzem. Co więcej, pakowanie próżniowe nie zmienia smaku jedzenia i jego wartości odżywczych.

Sposoby pakowania próżniowego

W przemyśle spożywczym pakowanie próżniowo odbywa się za pomocą worków próżniowych lub pojemników zamykanych hermetycznie za pomocą zgrzewarek. Do pakowania próżniowego w warunkach domowych przewidziane są pojemniki lub worki zamykane ręczną pompką.  Sprawdzają się również specjalne pokrywki próżniowe.

Ile wytrzyma żywność pakowana próżniowo?

Mięso w zwykłym opakowaniu można przechowywać w domowym zamrażalniku przez okres pół roku, natomiast to samo mięso w opakowaniu próżniowym w podobnych warunkach temperaturowych będzie zdatne do spożycia ponad dwa lata! Podobne parametry osiągają owoce, warzywa, ryby i pieczywo.

W domowych warunkach chłodniczych mięso może leżeć do 4 dni, bo potem następuje proces gnicia, natomiast mięso zapakowane próżniowo i przechowywane w lodówce jest świeże dziesięć razy dłużej, bo do 40 dni. Surowy ryż czy makaron w szafce kuchennej może przetrwać pół roku, lecz zapakowany próżniowo dostaje nowe życie nawet do roku czasu.

Co można zapakować próżniowo?

Zapakować można praktycznie każdy rodzaj pożywienia. Ważne jest jednak zachowanie jednego warunku: żywności zapakowanej próżniowo nie należy wystawiać na działanie promieni słonecznych, gdyż może to wpłynąć na skrócenie terminu przydatności do spożycia. Jedzenie zapakowane próżniowo najlepiej przechowywać w lodówce lub w każdym ciemnym i chłodnym pomieszczeniu.

Zalety pakowania próżniowego

  • Przedłużenie czasu przydatności do spożycia bez utraty walorów smakowych, zdrowotnych
  • Zahamowanie procesów psucia
  • Zmniejszenie objętości pakowanego produktu, co ma wpływ na transportowanie
  • Zapobieganie wysychania produktów żywnościowych
  • Zapobieganie zbryleniu
  • Utrzymywanie w dobrej kondycji produktów bogatych w tłuszcze
  • Zapobieganie przed insektami i szkodnikami
  • Mniejsze marnotrawienie jedzenia