Jak wyglądają opakowania na słodycze? W co pakuje się cukierki, ciastka, batony? Jakie laminaty są potrzebne pod maszyny pakujące flow-pack? Zapraszamy do zgłębienia wiedzy na temat sposobów opakowania słodyczy.

Dawno, dawno temu….

Wszyscy wiemy, jak odwinąć cukierek z folii. Wystarczy wziąć go z jednej strony do ręki i pociągnąć za drugi koniec. Papierek owinięty wokół cukierka rozwinie się i będzie można zjeść słodką zawartość. To tak zwany system dwuskrętny. Można również napotkać na pralinki czy inne słodkości zapakowane w papierek skręcony wyłącznie z jednej strony. Ten system nosi nazwę jednoskrętnego (tzw. cebulka lub koszyczek). Nie każdy jednak wie, że sposób zawijania słodyczy ma bardzo długą tradycję i metoda ta nie zmieniła się za bardzo przez setki lat.

Już w średniowiecznej Wenecji, podczas zabaw karnawałowych sprzedawano kawałki cukru pakowane w papierki zwinięte na końcach. Co ciekawe, nazywane były „confetti”. W latach 80-tych XIX wieku Thomas Edison opracował i opatentował metodę pakowania słodyczy w papier pokryty
z jednej strony woskiem, a niedługo potem zaczęto używać do tego celu folii aluminiowej. W latach 20-tych XX wieku do pakowania cukierków pierwszy raz zastosowano celofan, czyli folię z celulozy regenerowanej. Celofan był dość kosztowny, lecz dobrze ochraniał słodką zawartość i miał świetne właściwości skrętne. Dopiero w latach 70-tych zeszłego stulecia na fali popularności folii polimerowych, rola nieekologicznego i drogiego celofanu została w końcu wyparta przez tworzywa sztuczne. Niełatwo jednak było wynaleźć materiał z tworzywa polimerowego o podobnych właściwościach jak celofan.

Materiały sztuczne z tworzyw polimerowych charakteryzują się znakomitą sprężystością i elastycznością oraz szybko wracają do pierwotnego kształtu. Przemysł cukierniczy potrzebował do opakowania słodyczy czegoś dokładnie odwrotnego. Od materiału na opakowanie słodyczy oczekiwano przede wszystkim tzw. pamięci skrętu. Podczas prac badawczych w wielu firmach zajmujących się produkcją folii polimerowych odkryto bardzo nieliczną grupę tworzyw mogących poszczycić się możliwością trwałego skrętu, tak potrzebnego w segmencie opakowań do słodyczy.

Jakie właściwości powinno mieć opakowanie do cukierków, ciastek, batonów?

Przede wszystkim opakowanie dla słodyczy powinno posiadać optymalny promień skrętu (w przypadku cukierków i słodyczy pakowanych w owijki), by w pełni ochraniać produkt podczas transportu, składowania, pakowania i wykładania na półki w sklepie.

Barierowość przed czynnikami zewnętrznymi jest cechą kluczową dla produktów cukierniczych. Zanieczyszczenia, zabrudzenia, mikrobiologia, urazy mechaniczne, promienie słoneczne, wilgoć, obce zapachy – słodycze są często narażone na powyższe ryzyka. Funkcja ochronna opakowania powinna zabezpieczać indywidualne potrzeby i wymagania produktów z grupy słodyczy, zwłaszcza zachowanie wartości odżywczych i smakowych oraz estetycznych. Opakowanie nie powinno wpływać na smak czy wygląd produktu i nie może się przyklejać do swej zawartości.

Materiał przeznaczony do produkcji opakowań dla słodyczy powinien odznaczać się właściwościami fizycznymi umożliwiającymi umieszczenie go
w maszynie pakującej (giętkość, stopień tarcia, niskie wydzielanie ładunków elektrycznych). Jednocześnie powinien zachować pamięć skrętu, lecz nie może ulegać deformacjom czy zgnieceniom podczas pakowania, składowania i transportowania. Opakowanie na słodycze pełni ponadto funkcję „cichego sprzedawcy”, prezentując atrakcyjną wizualnie szatę graficzną.

opakowania na słodycze
opakowania na cukierki, lizaki